Prawo spadkowe Olsztyn

Prawo spadkowe Olsztyn

Prawo spadkowe jest gałęzią prawa cywilnego zajmującą się decydowaniem o prawach i obowiązkach przechodzących ze zmarłego na członków rodziny lub osoby zapisane w testamencie. Kancelaria radcy prawnego Kamila Filipskiego z siedzibą w mieście Olsztyn zajmuje się rozpatrywaniem spraw o:

 

 • zachowek - przysługująca rodzinie kwota pieniężna w wysokości 1/2 lub 2/3 wartości udziału spadkowego, czyli kwoty uzyskanej dzięki dziedziczeniu z ustawy,
 • wydziedziczenie - uniemożliwienie rodzinie żądania o zachowek,
 • stwierdzenie nabycia spadku - ustanowienie spadkobierców ustawowych i testamentowych,
 • niegodność dziedziczenia - uniemożliwienie nieuczciwemu spadkobiercy uzyskania spadku,
 • zrzeczenie się spadku - odmówienie uzyskania spadku przez spadkobiercę ustawowego,
 • odrzucenie spadku - odmówienie uzyskania spadku przez spadkobiercę ustawowego lub testamentowego,
 • dziedziczenie ustawowe - dziedziczenie na podstawie ustalonej w ustawie kolejności,
 • scheda spadkowa - majątek pozostały po spadkodawcy,
 • dziedziczenie testamentowe - dziedziczenie na podstawie sporządzonego przez spadkodawcę testamentu,
 • zapis zwykły - zobowiązanie nałożone przez spadkodawcę na spadkobiercę do spełnienia określonego świadczenia majątkowego na rzecz wyznaczonej osoby,
 • zapis windykacyjny - zapis zawarty w testamencie w formie aktu notarialnego, zgodnie z którym wraz z otwarciem spadku zapisobiorca staje się automatycznie właścicielem przedmiotu zapisu,
 • dział majątku spadkowego - sprzedaż swojej części spadku za zgodą pozostałych spadkobierców,
 • dziedziczenie gospodarstw rolnych - dotyczy jedynie tych osób, które w chwili otwarcia spadku zajmują się pracą w gospodarstwie, mają takie wykształcenie lub pobierają naukę,
 • odpowiedzialność za długi spadkowe - odpowiedzialność całym swym majątkiem w zakresie zależącym od sposobu przyjęcia spadku.

Sprawy spadkowe Olsztyn

 

Zajmujemy się wszystkimi rodzajami spraw o spadek. Adwokat lub radca prawny może poprowadzić każdą sprawę spadkową zgłaszaną do Kancelarii przez mieszkańców miasta Olsztyn i okolic. Aby zapoznać się ze szczegółowymi informacjami na temat spraw wchodzących w zakres prawa spadkowego, należy kliknąć w sprawę, którą są Państwo zainteresowani. Zamieściłem tam najważniejsze informacje dotyczące poszczególnych spraw i najczęściej zadawane pytania. Aby uzyskać szczegółową poradę prawną, zapraszam do kontaktu mailowego: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (z tytułem „sprawy spadkowe”) lub telefonicznego: 733-770-775, by umówić się na prywatne spotkanie w Kancelarii (Olsztyn). Podczas spotkania odpowiem na wszelkiego pytania oraz zaplanuję naszą współpracę.

Prawo spadkowe Olsztyn – doradztwo radcy prawnego

Prawo spadkowe ma zastosowanie we wszystkich sprawach, w których podstawową kwestię stanowi przejście praw oraz obowiązków z osoby zmarłej na osoby jej najbliższe lub wskazane w testamencie. Z doradztwa prawnego w tym zakresie często korzystają zarówno spadkodawcy (chcący dowiedzieć się, w jaki sposób opracować testament, aby był zgodny z prawem), jak i spadkobiercy (mierzący się np. z problemem odpowiedzialności za długi spadkowe). Na gruncie dostępu do usług świadczonych przez specjalistów, których podstawowym obszarem specjalizacji jest prawo spadkowe Olsztyn ma dużo do zaoferowania. Moi Klienci mogą być jednak pewni otrzymania merytorycznego, wyczerpującego wsparcia na każdym etapie współpracy.

Sprawy spadkowe Olsztyn – najważniejsze zagadnienia związane z testamentem

Kluczowym zagadnieniem w ramach prawa spadkowego jest dziedziczenie. W zależności od tego, czy w danej sytuacji mamy do czynienia z dziedziczeniem ustawowym, czy testamentowym należy przyjąć inny tryb ustalenia spadkobierców i przekazania spadku. W pierwszym przypadku spadkobiercy zostają ustaleni na podstawie przepisów prawnych, ponieważ spadkodawca nie pozostawił żadnych wytycznych dotyczących zarządzania jego majątkiem. W drugim – spadek zostaje rozdzielony między osobami wyznaczonymi w testamencie. Dla wszystkich, którzy chcą uzyskać merytoryczną pomoc związaną z taką tematyką jak testament i sprawy spadkowe Olsztyn stanowi miasto, do którego zapraszam na rozmowę w tej sprawie.

Prawo spadkowe Olsztyn – podstawowe informacje o zachowku

Roszczenie o zachowek należy do jednej z najczęściej występujących spraw na gruncie prawa spadkowego. Zachowek to narzędzie, którego zadaniem jest zabezpieczenie spadkobierców przed dowolnym, czasami mogącym budzić wątpliwości działaniem spadkodawcy. Osobom bliskim w większości przypadków przysługuje uzależniona od wielkości spadku kwota pieniężna. Osoby chcące uzyskać kompleksowe doradztwo w takim zakresie jak sprawy spadkowe Olsztyn, gdzie mieści się prowadzona przeze mnie kancelaria, to odpowiednie miejsce na spotkanie w celu porozmawiania o postępowaniu o zachowek.

Sprawy spadkowe Olsztyn – czym jest dział spadku?

Ważne pojęcie na gruncie prawa spadkowego stanowi również dział spadku. Spadkobiercy mogą sprzedać swoją swój udział, ale potrzebują do tego zgody innych spadkobierców. Kluczowym celem działu spadku jest więc ustalenie wartości poszczególnych części spadku. Działu spadku można dokonać na drodze umowy, którą zaakceptują wszyscy spadkobiercy. Istnieje też opcja wszczęcia postępowania sądowego na wniosek jednego ze spadkobierców. Każdemu, kto potrzebuje dodatkowego wyjaśnienia zasad regulowanych przez prawo spadkowe Olsztyn zapewnia dostęp do wielu specjalistów. Zapraszam jednak na wizytę w mojej kancelarii – chętnie rozwieję wszystkie wątpliwości.

prawo spadkowe olsztyn

sprawy spadkowe olsztyn

sprawy spadkowe olsztyn

prawo spadkowe olsztyn